Wytworzenie środka trwałego przez spółkę
Wytworzenie środka trwałego przez spółkę we własnym zakresie może być procesem złożonym i skomplikowanym, jednak często jest to jedyna możliwość. Na rynku mogą nie być dostępne obiekty, jakich potrzebuje spółka, lub też te, dostarczone od zewnętrznego dostawcy, nie spełniają wysokich oczekiwań firmy.
Generalne zgodnie z art. 28 ust. 1, pkt. 1 ustawy o rachunkowości jednostki mogą wyceniać majątek trwały według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Co ważne, koszt wytworzenia obejmuje wyłącznie koszty pozostające w związku przyczynowo–skutkowym z jego wytworzeniem, poniesione od dnia udokumentowanego rozpoczęcia budowy do dnia udokumentowanego przyjęcia środka trwałego do używania. W sposób szczególny należy podkreślić słowo „udokumentowany", co oznacza, że dzień rozpoczęcia budowy powinien wynikać z dokumentacji wewnętrznej i ewidencji, a sam proces ustalenia okresu od momentu rozpoczęcia do dnia zakończenia budowy nie powinien budzić wątpliwości. Na przykład, może to być dzień rozpoczęcia udokumentowanych działań związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Zwraca się uwagę, że wszelkie koszty ponoszone przed dniem rozpoczęcia budowy, np. koszty analiz związanych z wyborem lokalizacji, analiz opłacalności inwestycji itp., są kosztami okresu i nie mogą być kapitalizowane. Są to koszty związane z podjęciem ostatecznej decyzji, co do rozpoczęcia inwestycji.
Przykład
Zarząd spółki produkującej kosmetyki rozważa rozszerzenie swojej oferty o płyny dezynfekujące. Pomysł rozszerzenia oferty wynika z pandemii koronawirusa, jednakże zarząd rozważa sprzedaż tych produktów do aptek, szpitali i punktów medycznych również po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta